Skip to content

Om Blue Partner

Blue Partner är ett teknik- och managementföretag som erbjuder konsulttjänster inom verksamhet- och organisationsutveckling, produktutveckling och konstruktion, el- och automation och projektledning.

Vi strävar efter att vara ett värdeskapande företag med långsiktigt agerande i allt vi gör och i alla beslut vi tar har vi det långsiktiga relationsskapandet som vårt största fokus.​

Vårt mål är att stimulera hållbart tänkande både hos våra kunder och konsulter, då vi är övertygade om att alla kan bidra med något. 

Vi finns på följande orter: Västervik, Oskarshamn, Lidköping, Göteborg, Kalmar, Trollhättan och Jönköping.

Tillsammans gör vi idéer verkliga

Ge tillbaka​

Jorden består av 71% hav och vatten, därför heter vi Blue Partner! Genom vår modell och agerande kommer alltid alla på Blue Partner tänka på en hållbar framtid, helt enkelt Blått. Som effekt kommer våra konsulter belönas direkt efter sin klimatpåverkan. Det betyder att du som kund alltid kommer känna dig trygg över ert val. För att bidra extra har vi instiftat en miljöfond, vi avsätter delar av vår vinst direkt till konkreta energiomställningsprogram. Vem som helst kan söka bidrag ur vår miljöfond, stort som litet projekt.

Vår kompetens​
Våra konsulter/ingenjörer jobbar efter Bluepartnermodellen. Det betyder att ni som kund kan känna er trygg över ert val av kompetenspartner. Bluepartnermodellen innebär att det är bara dom bästa som jobbar hos oss och att alla konsulter har lön efter förutsättningarna i sina uppdrag, och att alla bär sina direkta kostnader.  När alla inblandade har samma vision, mål och drivkraft kommer ni som kund få en positiv upplevelse och ett positivt resultat av beställt arbete.

Partnerskap
Med ny affärsidé och nya visioner utmanar vi branschen till nya nivåer. Som partner hos Blue Partner får du bred och lång erfarenhet inom branschen där ni ska känna er nöjda med vår leverans.  Tillsammans med våra partners och konsulter skapar vi ett stort och brett kontaktnät. Vår Bluepartnermodell innebär att ni kan dra nytta av hela bolagets samlade erfarenhet genom er närmaste kontaktperson på den lokala orten.

Bluepartnermodellen

Vi erbjuder de bästa ingenjörerna i branschen

På Blue Partner fokuserar vi på att erbjuda kompetens och erfarenhet. Det innebär att det är bara de bästa som jobbar hos oss. Som konsult på Blue Partner kan du använda en del av ditt arvode till kompetenshöjning för att utvecklas ännu mer inom ditt område. På det sättet erbjuder vi de bästa ingenjörerna och har de nöjdaste kunderna.

Bli motiverad av att påverka mer själv

Hos oss har du stor möjlighet att påverka ditt arbete, din utveckling och semester. Som teknikkonsult på Blue Partner matchar vi dig med din perfekta uppdragsgivare och tillsammans kommer ni överens om uppdragets förutsättningar. Vi vet att medarbetare som kan påverka sitt arbete blir mer motiverade och når högre resultat.

Tillsammans är vi effektiva

Vi på Blue Partner strävar efter att vara ett värdeskapande företag. Vårt långsiktiga mål och hållbara tänk präglar alla våra beslut. Vi lägger därför stor vikt på det som är relationsskapande, och målet är att stimulera samma tänk hos både konsulter och kunder. Vi tror att en delad vision och drivkraft gör oss mer effektiva i att nå uppsatta mål.

Vi skapar lönsamhet i projekt

Blue Partner är ett företag för de ambitiösa. Vi skapar lönsamhet i våra projekt genom att erbjuda våra kunder ett stort och brett kontaktnätverk, hög kompetens och erfarenhet från hela företaget. Att vi har kul på jobbet är en viktig del av vår framgång! Alla våra konsulter jobbar även klimatsmart och kompenseras direkt efter sin klimatpåverkan.

Vi som gör idéer verkliga

Thomas Ragnarsson

VD & Regionchef
Västervik
thomas.ragnarsson@bluepartner.se

Petra Loman

Ekonomichef
Oskarshamn
petra.loman@bluepartner.se

Ebba Kymmer Ragnarsson

Administratör
Västervik
ebba@bluepartner.se

Thomas Grönvoll

Vice VD & Regionchef
Lidköping
thomas.gronvoll@bluepartner.se

Jonas Richert

Marknadschef & Regionchef
Kalmar
jonas.richert@bluepartner.se

Joachim Engstrand

Produktutvecklare / Projektledare
Kalmar
joachim.engstrand@bluepartner.se

Ulf Lundström

Projektledare / Inköpare
Kalmar
ulf.lundstrom@bluepartner.se

Nils Lindfors

Grafiker / Produktutvecklare
Kalmar
nils.lindfors@bluepartner.se

Urban Widén

Managementkonsult
Västervik
urban.widén@bluepartner.se

Joakim Hedsjö

Automationsingenjör / PLC / SCADA / Elkraft
Lidköping
joakim.hedsjo@bluepartner.se

Arvydas Gaurilka

Automationsingenjör
Lidköping
arvydas.gaurilka@bluepartner.se

Michael Deann

Projektledare / Driftsättare El-I/C
Västervik
michael.deann@bluepartner.se

Jonas Josefsson

Produktutvecklare / Konstruktör
Jönköping
jonas.josefsson@bluepartner.se

Joel Staberg

Elkonstruktör / Besiktningsman
Jönköping
joel.staberg@bluepartner.se

Carl Andersson

Automationsingenjör
Lidköping
carl.andersson@bluepartner.se

Björn Lindqvist

Automationsingenjör
Lidköping
bjorn.lindqvist@bluepartner.se
Projektledare Kalmar hansake.lovmo@bluepartner.se

Hans-Åke Lövmo

Projektledare
Kalmar
hansake.lovmo@bluepartner.se

Gunnar Lundkvist

Automationsingenjör
Lidköping gunnar.lundkvist@bluepartner.se

Henrik Tyrén

Konstruktör
Kalmar
henrik.tyrén@bluepartner.se
Automationsingenjör Lidköping david.ragnarsson@bluepartner.se

David Ragnarsson

Automationsingenjör
Lidköping
david.ragnarsson@bluepartner.se

Martin Eriksson

Produktutvecklare / Konstruktör
Jönköping
martin.eriksson@bluepartner.se

Marcus Idbrant

Produktutvecklare / Konstruktör
Kalmar
marcus.Idbrant@bluepartner.se
Elkonsult Lidköping fredrik.florberger@bluepartner.se

Fredrik Florberger

Elkonsult
Lidköping
fredrik.florberger@bluepartner.se

Anders Bridholm

Elprojektör
Lidköping
anders.bridholm@bluepartner.se

Stefan Johansson

Projektledare / Konstruktör
Kalmar
stefan.x.johansson@bluepartner.se

Richard Strömberg

Konstruktör
Lidköping
richard.stromberg@bluepartner.se

Malin Snygg

Inköp, sälj & kommunikation
Oskarshamn
malin.snygg@bluepartner.se

Saša Mitrović

Automationsingenjör
Lidköping
sasa.mitrovic@bluepartner.se

Marcus Tyrberg

Projektledare
Västervik
marcus.tyrberg@bluepartner.se

Alexander Årsjö

Strategisk inköpare
Oskarshamn
alexander.arsjo@bluepartner.se
Konstruktör Lidköping andreas.aberg@bluepartner.se

Andreas Åberg

Konstruktör
Lidköping
andreas.aberg@bluepartner.se
Mekanikkonstruktör Kalmar mattias.wahlin@bluepartner

Mattias Wåhlin

Mekanikkonstruktör
Kalmar
mattias.wahlin@bluepartner
Beräkningsingenjör / Mekanikkonstruktör Kalmar mikael.norman@bluepartner.se

Mikael Norman

Beräkningsingenjör / Mekanikkonstruktör
Kalmar
mikael.norman@bluepartner.se
Mekanikkonstruktör Kalmar bjorn.kristiansson@bluepartner

Björn Kristiansson

Mekanikkonstruktör
Kalmar
bjorn.kristiansson@bluepartner

Max Forslund

UX/UI Designer
Göteborg
max.forslund@bluepartner.se

Stefan Johansson

Elkonstruktör
Lidköping
stefan.johansson@bluepartner.se

Oskar Stenstrand

Robotprogrammerare
Göteborg
oskar.stenstrand@bluepartner.se

Fredrik Skogh

Projektledare / Byggledare
Västervik
fredrik.skogh@bluepartner.se
Produktutvecklare / Konstruktör Kalmar olle.prim@bluepartner.se

Olle Prim

Produktutvecklare / Konstruktör
Kalmar
olle.prim@bluepartner.se

Göran Persson

Projektledare
Västervik
goran.persson@bluepartner.se

Marcus Sandell

Konstruktör Bygg/Industri
Oskarshamn
marcus.sandell@bluepartner.se
Underhållselektriker Oskarshamn eric.palmborg@bluepartner.se

Eric Palmborg

Underhållselektriker
Oskarshamn
eric.palmborg@bluepartner.se

Håkan Johansson

Automationsingenjör
Lidköping
hakan.johansson@bluepartner

Arvid Boberg

Automationsingenjör
Lidköping
arvid.boberg@bluepartner.se

Kjell Andersson

Mekanikkonstruktör
Lidköping
kjell.andersson@bluepartner.se

Mats Johansson

Projektledare
Västervik
mats.johansson@bluepartner

Åke Nordström

HR & Strategi
Västervik
ake.nordstrom@bluepartner

Eleonor Hoffmann

Produktutvecklare / Mekanikkonstruktör
Kalmar
eleonor.hoffmann@bluepartner.se

Mikael Jonasson

Produktutvecklare / Mekanikkonstruktör
Kalmar
mikael.jonasson@bluepartner.se

Dan Möller

Mekanikkonstruktion
Lidköping
dan.moller@bluepartner.se

Mikael Bengtsson

Projektledare
Lidköping
mikael.bengtsson@bluepartner.se

Salim Mekhal

Projektering/Elkonstruktör
Södertälje
salim.mekhal@bluepartner.se

Timmy Lindström

Mekanikkonstruktör
Lidköping
timmy.lindstrom@bluepartner.se

Andreas Andersson

Projektering/Elkonstruktör
Jönköping
andreas.andersson@bluepartner.se

Jenny Strandberg

Inköp/logistik/planering
Oskarshamn
jenny.strandberg@bluepartner.se

Karolina Kugelmann

Projektledare
Lidköping
karolina.kugelmann@bluepartner.se

Jonas Fält

Projektledare
Lidköping
jonas.falt@bluepartner.se

Krister Conradsson

Robotprogramerare
Lidköping
krister.conradsson@bluepartner.se

Pehr-Åke Andersson

Kompetensutvecklare
Malmö
pehr-ake.andersson@bluepartner.se

Kontakta oss

Vi finns på ett flertal orter i Sverige. Vi hjälper dig på distans eller personligen på den ort som du föredrar.

010 – 200 79 49  –  info@bluepartner.se